T-129 ATAK’a ASELFLIR-400 Entegrasyonu

Geçtiğimiz günlerde Nijer Cumhuriyeti Başbakanı Ali Lamine Zeine ile beraberindeki heyet, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Zeine, ziyareti esnasında karşılıklı iş birliğini geliştirmek maksadıyla, TUSAŞ, ROKETSAN ve Nurol Makina gibi Türk savunma sanayii şirketlerinde de ağırlandı.

TUSAŞ ziyareti esnasında kameralara yansıyan T-129 ATAK helikopterinin burun elektro-optiği büyük dikkat çekti. ASELSAN tarafından geçtiğimiz yılın son teslimatı ASELFLIR-400 Elektro Optik sistemi kapsamında gerçekleştirilmişti. Bu teslimatın T-129 ATAK helikopteri için gerçekleştirildiği gün yüzüne çıkmış oldu.

ASELFLIR-400

ATAK Helikopterlerinin Yeni Gözü

T-129 ATAK helikopterlerinde, bir önceki elektro optik nesli olan ASELFLIR-300T/D kullanılmaktaydı ve bu elektro-optik 1466×576 çözünürlüğünde görüntü vermekteydi. 2017 yılında geliştirilen ASELFLIR-300T/D’nin bir sonraki nesli olan ASELFLIR-400 ile birlikte ATAK helikopterlerinin elektro-optiğinde büyük oranda hafifleme gerçekleştirildi. Lazer mesafe ölçerinde de 10km artış sağlayan ATAK helikopterleri bu sayede daha uzak mesafelere lazer işaretlemesi yapabilecek. Full HD gündüz kamerasına ve HD termal kameraya sahip olan ASELFLIR-400, ATAK helikopterlerinin gücüne güç katacak.

Kaynak: Mavi Savunma

Mavi Savunma Genel Koordinatörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Üste Çık.

Mavi Savunma sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin