ABD Ordusu, FARA Helikopter Programını İptal Etti

Amerika Birleşik Devletleri geleceğin helikopter programı olarak planladığı ve yıllardır milyarlarca dolar yatırım yaptığı FARA programını iptal etti. Bununla birlikte UH-60V Black Hawk üretimini de sona erdiren ABD ordusu,eski insansız hava araçlarını da peyderpey envanterden çıkartacak.

Kara Şahin’in Üretimi Sonlanıyor!

black hawk

Buna ek olarak Ordu, “önemli maliyet artışı” nedeniyle 2025 mali yılında UH-60 V Black Hawk üretimini sonlandırmayı, General Electric’in Geliştirilmiş Türbin Motor Programını (ITEP) üretime geçirmek yerine geliştirme aşamasında tutmayı ve Shadow ve Raven insansız hava sistemlerini filodan aşamalı olarak çıkarmayı planlıyor.

rah-66 FARA

ABD Ordusunun gelecek havacılık stratejisini baştan aşağıya altüst eden bu karar, Ordu’nun RAH-66 Comanche’yi tedarik etme planlarını sona erdirmesinden yirmi yıl sonra ve her ikisi de Kiowa’nın yerini almak üzere tasarlanan ARH-70A Arapaho üzerindeki çalışmalarını sona erdirmesinden yaklaşık 16 yıl sonra geldi.

Programın İptal Edilmesinde Ukrayna ve Gazze’nin Etkisi Var

Ordu Gelecek Komutanlığı Başkanı General James Rainey Perşembe günü Pentagon’da gazetecilere verdiği demeçte: “Dünyadaki olaylara kesinlikle dikkat ediyor ve ayarlamalar yapıyoruz, çünkü bu gece ya da bu hafta sonu savaşa girebiliriz.” dedi.

Rainey ayrıca, Ukrayna ve Gazze gibi yerlerden gelen gözlemlerin programın iptal edilmesinde büyük bir rol oynadığını belirtse de insansız sistemlere yatırım yapmanın çok daha ucuz ve verimli olduğunu açıkladı.

Mavi Savunma Genel Koordinatörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Üste Çık.

Mavi Savunma sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et