Suudi Arabistan’ın İHA’sında Türk İmzası

Suudi merkezli Intra Defence şirketi Samoom İHA için, World Defence Show kapsamında Türk HAVELSAN ve CTech firmalarıyla ortak çalışmak üzere bir bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Söz konusu anlaşma törenine T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün de teşrif etti.

İmzalanan anlaşma çerçevesince HAVELSAN, Intra’ya simulasyon ve pilot eğitim teknolojileri konusunda destek verecek. Bundan ayrıca Bir TUSAŞ iştiraki olan ve Uydu Haberleşme Sistemleri konusunda üretim yapan CTech ise haberleşme sistemleri hakkında Intra’ya destek verecek.

Samoom İHA

Samoom
Görsel: EDR Magazine

Çift motorlu olarak geliştirilen Samoom İHA 24 metre kanat açıklığına sahip ve 50 saate kadar uçuş gerçekleştirebiliyor. 6 silindirli motorlarından her biri 220 beygir güç sağlıyor.

3300 kilogram maksimum kalkış ağırlığına sahip olan Samoom, toplamda 1050 kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Türk menşeili Ctech tarafından geliştirilen bir haberleşme uydusu kullanacak olan Samoon İHA’nın prototipinin üretiminin yıl sonuna kadar başlaması planlanıyor.

Kaynak: Mavi Savunma, EDR Magazine

Mavi Savunma Genel Koordinatörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Üste Çık.

Mavi Savunma sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et