TİYK-M60T Kapsamındaki İlk Tanklar Teslim Edilmeye Başlandı!

Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması (TİYK) projesi kapsamında ASELSAN tarafından modernize edilen M60T1 Ana Muharebe Tankları, dün Şereflikoçhisar’da gerçekleştirilen tören ile yeni kabiliyetlerilerine kavuştu.

T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’ün katılımıyla düzenlenen törene, Kara Kuvvetleri Komutanı Selçuk Bayraktaroğlu, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ve firma müdürleri ile sektör temsilcileri katılım sağladı.

Tören konuşmasında ifadelelerini belirten T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün şu ifadeleri kaydetti: “Sayın cumhurbaşkanımızın özellike bu yaşanan gelişmeler sonrasında savunma sanayiindeki yerlilik oranının artırılması ve bunun konusunda taviz verilmemesini konusunda ortaya koyduğu irade ile birlikte işte bugünkü modernize ettiğimiz platformlar gibi, savunma sanayiimizin önü açılmıştır.”

M60T1 Tanklarına Yeni Kabiliyetler Kazandırıldı

M60T1

Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması (TİYK) modernizasyonu ile birlikte durumsal farkındalık kabiliyeti ve atış kabiliyeti arttırılan yeni M60T1 tanklarına VOLKAN-M Atış Kontrol Sistemi, Aktif Koruma Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Komuta Kontrol Sistemi ve TEPES, Teleskopik Periskop Sistemi ve daha birçok yeni sistem kazandırılmış oldu.

TİYK modernizasyon projesinin, Leopard 2A4 dahil olmak üzere diğer tanklara da uygulanması öngörülüyor.

Kaynak: Mavi Savunma

Mavi Savunma Genel Koordinatörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Üste Çık.

Mavi Savunma sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et