HÜRJET, Ekim Ayında 0.6 Mach Hıza Ulaştı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yayımlanan Turkish Aerospace MAG’ın 135’inci sayısında HÜRJET hakkında yeni bilgiler paylaşıldı. 11 Ekim 2023 tarihine kadar toplamda 18 saat havada kalan HÜRJET, Ekim ayında gerçekleştirdiği bu uçuşta, 27’nci kez havalandı. Hava ve veri sisteminin kalibrasyonu ve model doğrulamaları yapılan HÜRJET’in yüksek hızlı testlerinin icra edilmesi için iniş takımları toplandı ve motor gücü Max A/B seviyesine çıkarıldı.

HÜRJET

HÜRJET’in Testleri Ses Hızı Üzerinde Olacak

Bununla birlikte hava aracında kullanılan itki sistemi de yüzde 50 daha fazla itki kuvveti üreterek HÜRJET’in hızının sesin 0.6 katına çıkarılmasını sağladı. Sonraki süreçte çak sisteminin geliştirme ve doğrulama testleri yapılarak mevcut limitasyonları açılarak genişletme testleri icra edilecek. Bu sayede daha yüksek hıza ve irtifaya çıkarılacak olan HÜRJET, testlerini ses hızının üzerinde gerçekleştirecek.

HÜRJET

Tasarım Fazında Sona Gelindi

HÜRJET projesi kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ve TUSAŞ arasında “Kritik Tasarım Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi. 20-21 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen toplantılarla projenin güncel durumu değerlendirildi. Yapılan sunumların ardından, görüşlerin alınmasıyla tasarım fazı faaliyetleri tamamlanmış oldu.

Kaynak: Mavi Savunma, Turkish Aerosapce Mag 135.sayı

Mavi Savunma Genel Koordinatörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Üste Çık.

Mavi Savunma sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et