ANKA-III Stealth İnsansız Savaş Uçağı

ANKA-III’ ün geliştirme çalışmaları 2022 yılında başlamıştır. 2022 yılının Mart ayında Sistem Gereksinimleri Gözden Geçirme Toplantısı’nın ardından sistem gereksinimleri donduruldu. 11 Nisan 2022 tarihinde Ön Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı ile dış geometri tasarımı belirlendi.

ANKA ve AKSUNGUR ile temel aviyonik mimarisi ortak olan ANKA-III, yeni itki sistemi ve değişen alt sistemlerine yönelik tasarım çalışmaları hızlı bir şekilde icra edildi. 14 Ekim 2022 tarihinde Kritik Tasarım Gözden Geçirme Fazı başladı. Hava aracının ilk detay parça üretimi, 7 Kasım 2022 tarihinde gerçekleşti. Değişen ve etkilenen sistemlerin yazılım gereksinimleri hazırlanarak 10 Kasım 2022 tarihinde ANKA-III’ ün ilk uçuş kontrol, hava ve yer yazılım sürümleri yayınlandı.

2023 yılının Ocak ayında yapısal montajı, Şubat ayında ise ekipman ve kablaj yerleşimleri tamamlanmıştır. Mart ayında ANKA-III’ ün sesi ilk kez duyuldu. 15 Nisan 2023 tarihinde taksi testleri için pist başına geçen ANKA-III, 28 Aralık 2023 tarihinde ilk uçuşunu başarılı bir şekilde tamamladı. Jet motoru sayesinde daha hızlı, yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi, kuyruksuz yapısı sayesinde radara daha az görünür bir İHA sistemidir.

ANKA-III

ANKA-III’ te, ANKA ve AKSUNGUR İHA’ larda kullanılan yer sistemleri ve veri linkleri kabul edildi. ANKA, ANkA-III ve AKSUNGUR, aynı yer sistemi ile kontrol edilebilecek. Kontrol edildikleri aynı yer sistemi sayesinde bu üç sistem, ortak görevlerde birbirlerini tamamlayacaklar. 200 bin saati aşkın uçuşlar esnasında geliştirilen ve iyileştirilen ANKA ve AKSUNGUR yazılımları, ANKA-III sisteminin yazılımının temelini oluşturuyor.

Gövde içerisinde yer alan iki istasyonun her biri 650, kanat iç istasyonlarının her biri 650, dış istasyonlarının her birinde 100 kilogram mühimmat taşıyabilme kapasitesine sahip olacak. SOM-J, MK-82, SDB gibi büyük mühimmatlara kadar pek çok seçenek entegrasyonu yapılabilecek.

ANKA-III, keşif, gözetleme ve istihbarat, hava-yer mühimmatları ile taarruz, düşman RF yayımı yapan radar ve hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirme, İHA’lara angaje olarak av taraması gibi görevler icra edecek. Dost kuvvetlere himaye; sinyal ve haberleşme istihbarat, elektronik harp gibi görevleri yerine getirecek.

ANKA-III

Teknik Özellikler:

  • Yüksek Faydalı Yük Kapasitesi
  • Yüksek Hızda İntikal
  • LoS/BLOS (Uydu Kontrolü)
  • Max. Kalkış Ağırlığı: 6.500 kg
  • Dayanım: 10 saat @ 30kf
  • Servis İrtifası: 40.000 ft
  • Faydalı Yük Kapasitesi: 1.200kg
  • Düşük Radar Görünürlüğü (Stealth)
  • Seyir Hızı: 250kts/0.42Mach @ 30kf
  • Azami Hız: 425kts/0.7Mach @ 30kf

Kaynak: Mavi Savunma

Mavi Savunma Editörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Üste Çık.

Mavi Savunma sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin