HİSAR Hava Savunma Sistemi

HİSAR, karadan havaya füze savunma sistemi grubudur. alçak irtifa hava savunma füzesi sistemi HİSAR-A/HİSAR-A +, orta irtifa hava savunma füzesi sistemi HİSAR-O/HİSAR-O + ve sonradan adı değiştirilen HİSAR-U(adı “Siper” olarak değiştirilmiştir.) gurubun içinde yer alır. 2007’den itibaren Aselsan ve Roketsan liderliğinde bu sistemler geliştirilmektedir.

Savunma Sanayii Başkanlığı, Türkiye’nin Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (T-LALADMIS) ihtiyacına yönelik başlatılan programda yerli ve yabancı savunma sanayii şirketlerine 18 Nisan 2007 tarihinde teklif çağrısında bulunmuştur. Çağrıya, toplamda 18 şirket yanıt verir. 18 adet sistemin, 27 ek sistem alma seçeneği ile, doğrudan temini için SSM ikinci bir teklif çağrısını 28 Eylül 2008’de gerçekleştirir. 20 Haziran 2011’de ana yüklenici Aselsan ve ana-alt yüklenici Roketsan olmak üzere proje ihalesi neticelendirilir. batarya ve savaş başlığını geliştirilmesi için TÜBİTAK-SAGE, veri bağlantıları çalışması için Meteksan Savunma  alt yükleniciler olarak belirlenir. Proje maliyetleri, alçak-irtifa sistemi için 314,9 milyon €, orta-irtifa sistemi için 241,4 milyon € olarak değerlendirilmiştir.

HİSAR

HİSAR-A/A+

Hisar-A (Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi), FNSS ACV-30 aracı şasisine montelenmiş dört dikey Hisar-A lançerinden ve füzelerinden oluşur. Araçlı Hisar-A sistemine, bağımsız bir sistem olabilmesi için, bir hava gözetleme radarı ve bir elektro-optik/kızılötesi (EO/IR) sistemi montelenmiştir.

HİSAR

HİSAR-O/O(+)

HİSAR-O (Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi), Mercedes-Benz Zetros şasisine monte edilmiş dikey bir lançerden oluşur.

HİSAR

HİSAR-U (SİPER)

Aselsan, Roketsan ve TÜBİTAK-SAGE tarafından başlatılan Uzun İrtifa Hava Savunma Sistemi HİSAR-U(SİPER), geliştirme çalışmaları devam eden yüksek irtifa ve uzun menzilli bir hava savunma sistemidir.  Gemi ve kara konuşlu olarak kullanılması planlanan füzenin 100 km’den fazla menzile, çift darbeli motora, Aktif Radar Arayıcı (RF) başlığa, Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık (IIR) ile Terminal Güdüm yeteneğine sahip olması bekleniyor. Sistem Türk Deniz Kuvvetleri’nin en büyük muharip gemi projesi olanTF-2000 Hava Savunma Muhribinde özellikle kullanılacak.

Siper hava savunma füzesinin test atışı 6 Kasım 2021 tarihinde  ilk kez kamuoyuna sunuldu.  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir; “Uzun menzilli ve çok katmanlı milli hava savunma sistemimiz SİPER’in geliştirme çalışmalarında bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. 2023 yılında envantere almayı planladığımız SİPER ile Gökvatanımıza karşı bütün tehditleri en güçlü şekilde bertaraf edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir tarafından açıklanan habere göre Siper Hava Savunma Sistemi 100+ km’deki hedefi 30 Aralık 2022 tarihinde başarılı bir şekilde imha etmiştir. Bu da sistemin envantere girmeden önceki son testlerdendir.

HİSAR-A/A+ Teknik Özellikler:

 • Asgari menzil: 2 km
 • Azami menzil: 15+ km
 • Asgari irtifa: 30 metre
 • Azami irtifa: 8+ km

HİSAR-O/O(+) Teknik özellikler:

 • Asgari menzil: 3 km
 • Azami menzil: 25+ km (RF Güdümlü versiyon: 35+ km)[7]
 • Asgari irtifa: 50 metre
 • Azami irtifa: 15 km
 • Mach hızı: Mach 2

Hisar-U (SİPER) Teknik Özellikler:

 • Asgari menzil: 30 km
 • Azami menzil:150+ km (Blok 2 için öngörülen maksimum menzil, Blok 3 ve sonrasında hem daha uzun menzil hem de balistik füze önlemesi için çalışılacaktır)
 • Asgari irtifa: 100 metre
 • Azami irtifa: 20 km

Kaynak: Mavi Savunma

Mavi Savunma Editörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Üste Çık.

Mavi Savunma sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et