Milli AESA Burun Radarı ÖZGÜR İle Uçtu!

ASELSAN tarafından geliştirilen Milli AESA Burun Radarı, F-16’ların milli modernizasyon programı olan ÖZGÜR platformu ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Milli AESA Burun Radarı

Türkiye’nin 4.Nesil F-16’ları Çağ Atlıyor!

ASELSAN’ın çalışmaları sayesinde çip seviyesinden, son sistem entegrasyonuna kadar tamamen milli imkanlarla üretilen AESA Uçak Burun Radarı, Türk Hava Kuvvetlerinin F-16 savaş uçaklarına çağ atlatacak. ÖZGÜR modernizasyonu ile birlikte AESA entegrasyonu gerçekleştirilecek uçaklarda çoklu hedef takibi başta olmak üzere, yer haritalama, otomatik irtifa belirleme, etkin güdüm kazandırma, bulut altı görüntüleme gibi daha birçok kabiliyet kazandırılmış olacak.

Yakın Zamanda Uçuşlara Başlıyor

Milli AESA Burun Radarı

Muharip uçaklar ve İHA’lar için geliştirilen ASELSAN Milli AESA Uçak Burun Radarının ilk uçuşu 15 Şubat 2024’te görev bilgisayarı da millileştirilen F-16 ÖZGÜR Platformu ile gerçekleştirildi. Milli AESA Uçak Burun Radarı, çok yakın zamanda AKINCI ile de uçuşlarına başlayacak. 2024 yılı içinde başka jet uçakları ile diğer milli İHA’lara entegrasyonların yapılmasının ardından uçuşlar gerçekleştirilecek.

Çip Seviyesinden Son Sistem Entegrasyonuna Kadar Milli

AESA Uçak Burun Radarının, ASELSAN’ın Ankara’daki teknoloji üssünde seri üretimine yönelik hazırlıklar tamamlandı. Çip seviyesinden, son sistem entegrasyonuna kadar, sıfır hata ile yüzde 100 milli imkanlarla üretilen AESA Uçak Burun Radarı, hava platformlarının Gök Vatan’daki gözü ve kulağı olacak. ASELSAN, kazandığı GaN (Galyum Nitrat) çip geliştirme ve üretim teknolojisi ile birlikte dünyanın önde gelen radar firmaları ile teknoloji bakımından yarışabilir düzeye ulaştı. AESA teknolojileri, zamanla ASELSAN’da radar, elektronik harp ve haberleşme alanlarında geliştirilen tüm sistemlerde kullanılmaya başlandı.

Yakın Zaman İçerisinde Uçuşlara Başlayacak

Muharip uçak ve İHA’lar için ASELSAN tarafından geliştirilen Milli AESA Uçak Burun Radarı, ilk uçuşunu 15 Şubat 2024’te, F-16 ÖZGÜR Platformu ile birlikte gerçekleştirdi. Radarın, çok yakın bir süreçte AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı ile de uçması öngörülüyor. Bu yıl içinde başka platformlara da entegrasyonunun yapılmasının ardından düzenli uçuşlar gerçekleştirilecek. ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, F-16 ÖZGÜR, HÜRJET, Milli Muharip Uçak (KAAN), AKINCI, KIZILELMA ve ANKA-3 İHA’larda AESA teknolojisine sahip burun radarlarının çalışacağını açıkladı.

Kaynak: Mavi Savunma

Mavi Savunma Genel Koordinatörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Üste Çık.

Mavi Savunma sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et