Türk Havacılığında Tarihi Gün

Gök Vatan’ın savunulması konusunda tarihi günlerden birisi olan bugün, İnsanlı Hava Platformları Töreni düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinliğe, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün, kuvvet Komutanlarımız ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanları ve Emniyet Genel Müdürü katılım sağladı.

hürkuş-b

HÜRKUŞ-B’nin İlk Teslimatı 2025

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ’un B versiyonu için Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün Mayıs 2025’i işaret etti. İlave 40 adet daha sipariş ile toplamda 55 adet HÜRKUŞ-B Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilecek. Sınıfının en iyisi olarak gösterilen HÜRKUŞ-B, ilk uçuşunu 29 Ocak 2018’de gerçekleştirmişti. HÜRKUŞ-B, HÜRKUŞ-A’dan 100 kilogram daha hafif ve ilk kez ASELSAN tarafından geliştirilen sayısal kokpit (Glass-Cockpit) kullanıldı. Uçakların tamamının 2027 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

KAAN

KAAN’ın Hakkında Yeni Sözleşme

KAAN’ın ise Dönem-I, Faz 1 Sözleşmesi’ni, Faz 2 faaliyetlerini başlatmak üzere genişletilmiş yeni sözleşmeye imza atıldı. KAAN, ilk uçuşunu 21 Şubat 2024 yılında gerçekleştirmişti. 2018-2022 yılları arasında süren Faz-1 Aşama 1 kapsamında ön dizayn faaliyetleri tamamlanarak ilk uçuşuna hazır hale getirilen KAAN, 2022-2029 yılları arasını kapsayan Faz-1 Aşama 2 kapsamında ise detay tasarımı ve kalifikasyon faaliyetlerine devam edilecek. Faz-2 ve Faz-3 aşamasında ise seri üretim süreçlerine başlayacak olan olan KAAN, ilk kez 2028 yılında üretim hattından çıkarak Türk Hava Kuvvetleri envanterine girecek.

GÖKBEY

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri İlk Etapta 20 Adet Üretilecek

Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün, GÖKBEY’den 7 adet Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 4 adet Hava Kuvvetleri Komutanlığına, 3 adet Jandarma Genel Komutanlığına ve 3 adet Emniyet Genel Müdürlüğüne olmak üzere ilk etapta toplamda 20 adet teslimat yapılacağını dile getirdi.

GÖKBEY’in Sivil sertifikasyon sonrası 3 adet Sağlık Bakanlığına da ambulans helikopter olarak teslim edilmesi, aynı zamanda da 2027 yılından itibaren milli motor TS1400 ile seri üretime devam etmesi planlanıyor.

Kaynak: Mavi Savunma

Mavi Savunma Genel Koordinatörü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Üste Çık.

Mavi Savunma sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et